Leczenie zimnem znane było już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Wtedy, by wykorzystać dobry wpływ niskich temperatur na organizm, posługiwano się zimną wodą, śniegiem czy lodem. Rozwój technologii doprowadził jednak do stworzenia nowoczesnych urządzeń, dzięki którym możliwe jest oddziaływanie na organizm dużo niższymi temperaturami niż te, które mogły zapewnić naturalne surowce. Współczesne rozwiązania mogą wspomóc poprawę działania układu immunologicznego, przyspieszyć odchudzanie czy poprawić wygląd skóry. W czym tkwi tajemnica zimna? Odpowiadamy.
Krioterapia polega na oddziaływaniu na organizm temperaturą niższą niż 0°C. Zimnem można leczyć na dwa sposoby – ogólnoustrojowo i miejscowo. W pierwszym przypadku działanie niskiej temperatury skierowane jest na cały organizm, w drugim na wybraną część ciała.
Terapia ogólnoustrojowa i miejscowa
Krioterapia ogólna składa się z dwóch etapów. Podczas pierwszego, przez kilkuminutowe schłodzenie organizmu, zostają w nim uruchomione mechanizmy obronne. Wiele procesów spowalnia, by ciało mogło spożytkować energię na zabezpieczenie się przed zamarznięciem, czyli w danej sytuacji na przetrwanie. Zwężają się wtedy naczynia krwionośne, co powoduje wolniejszy przepływ krwi. Zwalnia również przemiana materii. Sens tych procesów ujawnia się dopiero w drugiej fazie krioterapii, kiedy to po schłodzeniu organizmu, następuje powrót do komfortowej temperatury. Wtedy nawet czterokrotnie rozszerzają się naczynia krwionośne, a tym samym zwiększa się przepływ krwi. Proces ten powoduje także szybszą przemianę materii pobudzając cały organizm do intensywnej pracy.
Krioterapia miejscowa opiera się na podobnym mechanizmie działania, jednak jest skierowana na wybraną część ciała. Stosuje się ją głównie w rehabilitacji, leczeniu bólu czy w usuwaniu zmian skórnych.
Zdrowie i lepsze samopoczucie
Terapia zimnem zalecana jest zarówno osobom zdrowym, jak i chorym. Jest dla organizmu skutecznym bodźcem uruchamiającym procesy obronne. Zbawiennie wpływa na układ odpornościowy i nerwowy, a także powoduje wzrost wydzielania wielu hormonów. Krioterapia potrafi leczyć stany zapalne i zwalczać ból. Odczuwalne po zabiegu rozluźnienie mięśni daje przyjemne uczucie odprężenia.
Metoda leczenia zimnem jest zalecana sportowcom w sytuacji przetrenowania lub kontuzji oraz osobom w czasie rehabilitacji. Pobudzenie naturalnych procesów leczniczych sprzyja rekonwalescencji. Ponadto pacjenci stosujący krioterapię i regularnie uprawiający sport, mogą zauważyć lepszą regenerację organizmu po treningu.
Terapia zimnem pozytywnie wpływa też na samopoczucie, poprawiając nastrój osobom z niej korzystającym. Jest polecana pacjentom skarżącym się na przemęczenie czy wysoki poziom stresu. Seria zabiegów może pomóc w leczeniu depresji czy pozbyciu się problemów ze snem. Dzięki zwiększonemu wydzielaniu endorfin po krioterapii można też poczuć powrót sił witalnych.
Trzeba również wspomnieć o pozytywnym wpływie terapii zimnem na wygląd. Krioterapia działa odmładzająco, ujędrnia skórę redukując przy tym cellulitis, a także wspomaga odchudzanie. To doskonały sposób na odjęcie sobie lat.
Zabiegi nie są jednak przeznaczone dla wszystkich. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań do stosowania tej metody. Są to, m.in. choroby serca i płuc, nadciśnienie, schorzenia onkologiczne, cukrzyca czy klaustrofobia.
Działanie zimna
Osoby uczęszczające na krioterapię często podkreślają, że długofalowe efekty są zauważalne po kilku-, kilkunastu zabiegach powtarzanych co roku. Wiele osób cierpiących, np. na reumatoidalne zapalenie stawów zauważyło zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Zdecydowana większość pacjentów zauważa u siebie zmniejszenie ilości przeziębień. Pacjenci podkreślają jednak, że by zauważyć działanie terapii zimnem, potrzebnych jest więcej niż jeden zabieg.
Podsumowując, krioterapia to doskonały sposób na poprawę stanu zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Jest też doskonałą okazją na poznanie wytrzymałości własnego organizmu i siły, jaką posiada w sobie człowiek. Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań do przetestowania terapii zimnem, warto sprawdzić ją na sobie i samodzielnie ocenić działanie zimna na własny organizm.
Urządzenia do krioterapii w ofercie Fitnesswell
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom naszych Klientów wprowadziliśmy urządzenia do krioterapii całego ciała oraz zlokalizowanej. Oba urządzenia marki CRYO Science spełniają a nawet przewyższają standardy i normy bezpieczeństwa. CRYO Arctic to unikalna kriokomora wolnostojąca, która nie dopuszcza do bezpośredniego kontaktu użytkownika z oparami azotu. Inne rozwiązania na rynku stosują bezpośrednie oddziaływanie oparów na ciało. W takim przypadku głowa Pacjenta musi znajdować się nad oparami przez co występują duże różnice temperatur ciało – głowa. W CRYO Arctic mamy styczność tylko z powietrzem schłodzonym do -140 stopni za pomocą azotu, który jest odprowadzany poza pomieszczenie. Dzięki temu Pacjent może zdecydować się na sesję na całe ciało lub za pomocą ruchomego okna kabiny na ochłodzenie ciała od ramion w dół. W obu przypadkach różnica temperatury między głową a ciałem jest nieporównywalnie mniejsza niż w rozwiązaniach konkurencyjnych marek.