Dlaczego niektórzy mogą zajadać się na zmianę pizzą z hamburgerem i wciąż są chudzi jak patyk, kiedy inni tyją od samego wdychania powietrza?
Wszystko zależy od naszego somatotypu. A co to takiego?
Somatotyp to nasz typ sylwetki od którego zależy w jaki sposób reagujemy na dietę oraz trening. Wyróżniamy trzy główne typy, które mogą się ze sobą mieszać tworząc warianty pośrednie. Podział ten został odkryty w latach 40 ubiegłego wieku przez amerykańskiego psychologa Williama Herberta Sheldona. Psycholog ten twierdził, że temperament człowieka można określić już na pierwszy rzut oka. Stworzył bazę ponad 4000 zdjęć do których przypisał różne cechy osobowości. Badanie to stało się fundamentem dzisiejszego systemu klasyfikowania sylwetki.
Trzy podstawowe somatotypy: Ektomorfik, mezomorfik i endomorfik.
PODZIAŁ SOMATOTYPÓW:
Endomorfik
Ten typ ma bardzo wolny metabolizm, więc szybciej niż inne typy odkłada tkankę tłuszczową. W dodatku charakteryzuje się szeroko rozbudowaną strukturą kości. Nawet przy mniejszym poziomie tkanki tłuszczowej nie będzie miał wąskiej talii jak u osy, chyba że po przeróbce w Photoshopie.
Jako, że endomorficy często borykają się z wrodzoną insulinoopornością powinni unikać prostych węglowodanów w diecie. Dużo lepiej sprawdzą się posiłki z dużą zawartością białka oraz błonnika, aby maksymalnie przyspieszyć metabolizm.
Mariusz Pudzianowski to typowy endomorfik.
Jak rozpoznać endomorfika?
- Okrągła twarz
- Okrągła niska sylwetka (jabłko lub gruszka)
- Szerokie barki i biodra
- Krótkie, pulchne palce u rąk
- Tyje od samego myślenia o jedzeniu
- Tłuszcz odkłada się w oklicy ud, bioder, brzucha, pleców i ramion.
To Ty? Świetnie! Prawodobnie masz naturalnie dużą pojemność płucną, a więc lepiej niż inni znosisz wysiłek fizyczny. Cechujesz się również dużą siłą, dlatego świetnie odnajdziesz się w takich sportach jak trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów, rzut kulą, oszczepem, czy wioślarstwo. Jeżeli jestes kobietą to masz naprawdę duży potencjał do zbudowania pięknych pośladków. Dobrze dobrany trening siłowy i dieta zdziałają tutaj cuda.
Mezomorfik
Jeżeli urodziłeś się mezomorfikiem w dzisiejszych czasach to wygrałeś los na loterii. Typ ten łatwo buduje masę mięśniową nie nabierając przy tym tkanki tłuszczowej. Nie musi dużo ćwiczyć, a sześciopak robi mu się od samego wstawania z łóżka.
Niestety często ludzie o tym typie sylwetki, nie widząc żadnych skutków ubocznych, bez ograniczeń zajadają się wysokoprzetworzonymi produktami o małej wartości odżywczej. Chociaż na oko nie widać skutków ubocznych takiej diety, nie pozostaje ona bez wpływu na ogólny stan naszego organizmu. Stany zapalne i dysbioza jelit to tylko niektóre skutki nierozsądnego odżywiania się.
Arnold Schwarzenegger to najbardziej znany przedstawiciel budowy mezomorficznej.
Jak rozpoznać mezomorfika?
- Plecy w kształcie litery V
- Owalna twarz
- Wystające kości policzkowe
- Szerokie barki i wąskie biodra
- Średni wzrost
- Tłuszcz rozkłada się równomiernie
Jesteś mezomorfikiem? Gratuluję! Świetnie sprawdzisz się zarówno w treningu siłowym jak i aerobowym. Masz naprawdę duże szanse zająć wysokie pozycję w sportach sylwetkowych. Nie musisz wiele robić, żeby wpisać się w obecne kanony piękna, nie zapominaj jednak o dobrej odżywczej diecie.
Ektomorfik
Ektomorficy cechują się bardzo szybką przemianą materii. To typ, który niezależnie od tego ile je nigdy nie może przytyć. Posiada bardzo długie i elastyczne kości. Bardzo ciężko zbudować mu zarówno tkankę tłuszczową jak i mięśnie. Osoby o takiej budowie ciała powinny bazować na dobrych źródłach węglowodanów oraz białka w diecie, aby zapobiec rozpadowi mięśni.
W tym przypadku również można spotkać osoby, które pakują w siebie wszystko nie zwracając uwagi na wartośći odżywcze. Często kończy się to sylwetką znaną jako skinny fat, czyli na pozór szczupłą figurą, która cechuje się brakiem mięśni, obwisłą skórą i cellulitisem.
Joseph Chirlee – kenijski biegacz o typowej ektomorficznej sylwetce.
Jak rozpoznać ektomorfika?
- Wysokie czoło
- Wąskie ramiona i biodra
- Mała klatka piersiowa
- Wysoki wzrost
- Długie szczupłe palce u rąk
- Kumulacja tłuszczu w obrębie pasa
Pasujesz do tego opisu? Twoja lekka budowa sprawdzi się idealnie w takich sportach jak lekkoatletyka, czy gimnastyka. Posiadasz dobre właściwości termoregulacji, dlatego osiągniesz dużo lepsze wyniki niż inne typy w sportach wytrzymałościowych.
Typy pośrednie
Są to wszystkie miksy trzech wyżej wymienionych sylwetek. Częściej niż czyste główne typy spotyka się mieszanki np. ektomorficznego mezomorfika (ekto-mezo), czyli bardzo wysoką szczupłą osobę z szybkim metabolizmem i umiarkowanym umięśnieniem. Dobrym przykładem ekto-mezo mogą być koszykarze, np. Michael Jordan.
PO CO CI TA WIEDZA?
Znając swój somatotyp możesz określić jaką dietę oraz trening zastosować aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Osoby bardziej endomorficzne będą lepiej funkcjonowały na wysokobiałkowej diecie, za to osoby ektomorficzne powinny jeść więcej węglowodanów.
Dobór diety bez dobrego rozpoznania może zakończyć się fiaskiem, a brak efektów może popchnąć do nierozsądnych wyborów żywieniowych takich jak długotrwałe głodówki, czy dieta sokowa lub obżeranie się fastfoodami. Niezależnie od tego jakim typem sylwetki jesteś stosując odpowiednio dobrany plan żywieniowy i trening jesteś w stanie osiągnąć świetne rezultaty.
Aneta Karnicka – dietetyk